اخبار

بیماری آلزایمر تا حدود زیادی قابل پیشگیری است

بیماری آلزایمر که شایع ترین نوع زوال عقل است، یکی از مشکلات شایع دوران سالمندی است و احتمال ابتلا به آن از سن 60 تا 65 سالگی به بعد بیشتر می شود، اما باید توجه کرد علاوه بر اینکه الزاماً هر فرد مُسنی به آلزایمر دچار نخواهد شد، این بیماری تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، مطالب فوق توسط اعظم رحمانی مربی پلی والان مرکز بهداشتی ـ درمانی نرجه، در خانه بهداشت رادکان(تابعه شبکه بهداشت ـ درمان شهرستان تاکستان) و برای بانوان میانسال این روستا، در همایش «آلزایمر چیست؟ »عنوان شد و ایشان با  اشاره به اینکه آلزایمر نوعی بیماری مربوط به مغز است، گفت: اختلال در حافظه، گفتار، قضاوت، تفکر و انجام وظایف روزمره، گم کردن زمان و مکان، تغییر در خلق و خو، جا به جا گذاشتن وسایل ، از دست دادن یا کاهش انگیزه و تغییرات شخصیتی از جمله مهمترین علائم هشداردهنده ابتلا به این بیماری در مراحل اولیه می باشد.

 رحمانی ادامه داد: اگر علائم هشداردهنده غیر طبیعی و تکرار شونده فوق، در فردی دیده شود حتماً باید اقدام های تشخیصی انجام گیرد که اولین و ساده ترین اقدام، انجام تست حافظه به وسیله مشاور و روان شناس است و در صورت تشخیص احتمالی بیمار باید برای بررسی های بیشتر به پزشک متخصص ارجاع داده شود تا اقدام های تشخیصی مانند سی تی اسکن، ام آر ای، نوار مغزی ، آزمایش مایع نخاعی و غیره، برای فرد مشکوک به ابتلا انجام شود.

وی تأکید کرد: با افزایش سن، مقداری از توانایی های ذهنی و جسمی فرد کاهش می یابد و افزود: مغز هم مثل سایر قسمت های بدن دچار تحلیل، تغییر و فرسودگی می شود که اگر برای حفظ و مراقبت از آن کاری نکرده باشیم ممکن است رو به زوال و نابودی برود.

در این همایش، راه های تشخیصی و اقدامات پیشگیرانه، مانند: تصحیح سبد غذایی خانوار و مصرف مواد غذایی مفید و یا انجام اقدامات توانمند کردن ذهن بیان شد.                         


آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین

www.qums.ac.ir

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 103498
تعداد بازديد کنندگان سايت: 128023751 تعداد بازديد زيرپورتال: 129199 اين زيرپورتال امروز: 31 سایت در امروز: 8442 اين صفحه امروز: 24