اخبار

خروسک، یکی از بیماری های شایع کودکان

با توجه به اینکه خروسک (کروپ) یکی از بیماری های شایع کودکان محسوب می شود، و این بیماری در فصل پاییز و زمستان، شیوع بیشتری پیدا می کند، مصاحبه ای درباره این بیماری با دکتر مهری جمشیدی متخصص کودکان و نوزادان، که در مرکز آموزشی ـ درمانی قدس، به مداوای کودکان بیمار مشغول است، انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در این مصاحبه، وی شاخص­ترین نشانه های این بیماری را سرفه های خروسکی اعلام کرد که ماهیتی خشک و دردناک دارد. گفتگوی رمضان شهسواری کارشناس روابط عمومی دانشگاه در مرکز یاد شده، با دکتر جمشیدی، به شرح زیر می باشد:

به عنوان سوال اول، بفرمایید نشانه های خروسک چیست ؟

شاخص ترین نشانه های این بیماری، داشتن سرفه های خروسکی است که ماهیت آن خشک و دردناک می باشد و ممکن است فرد مبتلا به آن، تب داشته باشد. البته، گاهی علائم، شدیدتر شده و با تنگی نفس و اختلال در غذا خوردن همراه می شود.

خانم دکتر، آیا این بیماری خطرناک است؟

بیشتر بیماران مبتلا به خروسک را می توان در منزل درمان کرد، اما در مواردی که علائم شدیدتر شده است، یعنی: تنگی نفس و عدم بلع دیده می شود؛ نیاز به بستری کردن بیمار در بیمارستان و انجام اقدامات درمانی مناسب است. در چنین مواردی، بی توجهی به توصیه پزشک می تواند برای جان بیمار مخاطره آمیز باشد.

چه زمانی باید بیمار را نزد پزشک برد؟

اگر در طی یک دوره سرماخوردگی، بیمار (در مورد کودکان، والدین یا مربیان مهد) متوجه بدتر شدن حال عمومی و یا تغییر صدای سرفه، گرفتگی صدا، درد در ناحیه جناغ سینه و یا تنگی نفس شدند، باید به پزشک مراجعه شود.

چطور می توان خروسک را درمان کرد؟

در مواردی که طبق تشخیص پزشک معالج، خروسک خفیف است، می توان آن را در منزل درمان کرد. با استفاده از بخور آب، نوشیدن مایعات، دریافت مُسّکن (در زمان تب) و استراحت، می توان دوره بیماری را سپری کرد. هر چند در بیشتر موارد، برای درمان این بیماری، نیازی به تجویز آنتی بیوتیک نیست، اما در صورتی که پزشک، نظرش بستری کردن بیمار در بیمارستان و انجام اقدامات حمایتی و پزشکی بیمارستانی باشد، او باید والدین را از خطرات احتمالی آگاه کند و تأخیری در آغاز درمان نباشد.

آیا ممکن است فردی که به خروسک مبتلا و درمان نیز شده است، دوباره گرفتار این بیماری شود؟

بله، با توجه به اینکه شایع­ترین عامل خروسک، ویروس می باشد، بنابر این ممکن است یک فرد بیش از یک بار به آن مبتلا شود. البته باید توجه داشت که احتمال عود این بیماری در سنین سه تا شش سالگی، بیشتر است. همچنین تکرار خروسک در افرادی که مبتلا به آلرژی هستند، بیشتر می باشد.


خروسک، مُسری می باشد؟

در بیشتر موارد، خروسک، بیماری ویروسی است. بنابر این ترشحات بینی، دهان و سرفه فرد مبتلا می تواند عامل انتقال ویروس به افراد دیگر نیز باشد. البته علائم بیماری در همه افرادی که در معرض ویروس قرار می گیرند، یکسان نیست.

توصیه های شما به خانواده ها:

·          رعایت بهداشت فردی، به ویژه در فصل پاییز و زمستان که بیماری شیوع بیشتری دارد.

·          در صورتی که در مهدکودک یا خانواده، فرد مبتلا به خروسک دیده شد، از حضور وی در مهد اجتناب شود و در خانواده نیز فاصله بیمار با دیگر افراد (به ویژه کودکان) حفظ شود.

·          با مشاهده بروز علائم اولیه آن، بیمار به پزشک مراجعه کند.

·          از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، در زمان تشدید علائم سرماخوردگی، یا بروز سرفه های خروسکی، خودداری شود.


آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین

www.qums.ac.ir

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 103492
تعداد بازديد کنندگان سايت: 128022932 تعداد بازديد زيرپورتال: 129193 اين زيرپورتال امروز: 25 سایت در امروز: 7623 اين صفحه امروز: 18